Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku
 

Położony jest wzdłuż ulicy Katowickiej; dalej, na terenie Katowic, ta sama ulica nazywa się Chorzowska. Granica między miastami biegnie właśnie wzdłuż tej ulicy - osiedle należy do Katowic, natomiast park do Chorzowa. Do parku dojedziemy tramwajami linii 6, 11, 19 i 33.

Park jest ogromny; ma powierzchnię około 600 hektarów. Na jego terenie mieści się mnóstwo atrakcji, m.in. Wesołe Miasteczko, ZOO, Planetarium, stadnina koni, kolejka wąskotorowa i Rosarium. W centrum parku znajdują się restauracje i piwiarnie, natomiast głębiej w parkowym gąszczu skrywa się klub muzyczny Leśniczówka.

Planetarium Śląskie im. Mikołaja Kopernika jest usytuowane na najwyższym wzniesieniu w parku.

Obok niego znajdują się także obserwatorium astronomiczne, zegar słoneczny oraz stacja klimatologiczna.

 

Brama wejściowa do ZOO pochodzi z parku w Świerklańcu; została do Chorzowa przeniesiona.

 

Rosarium ma powierzchnię 7 hektarów i posiada kolekcję ponad trzystu gatunków róż. Ogród został otwarty w 1968 roku. Kwiaty są posadzone w sześciokątnych kwietnikach tworzących ciekawą kompozycję. Na terenie Rosarium znajdują się też oczka wodne i drewniana altanka.

 

W parku znajduje się też Galeria Rzeźby Śląskiej. Rzeźby znajdują się na dużej polanie, niedaleko Planetarium.

 

Ważnym miejscem w parku są tzw. Kręgi - miejsce organizowania wielu imprez. W skład kompleksu wchodzą: Duży Krąg Taneczny, mniejsze kręgi, kilka rzeźb oraz charakterystyczna altanka z miedzianą kopułą.

 

Wzdłuż głównej alei parku ciągnie się kanał wodny. Podzielony jest na dwie części. Po pierwszej z nich można latem pływać kajakiem lub rowerem wodnym; wokół niej jest rozmieszczona większość parkowych barów i piwiarni.

Druga część kanału ma charakter bardziej naturalny - brzeg jest porośnięty roślinnością, a na wodzie znajduje się kilka wysepek zamieszkanych przez kaczki.