Zabrze

Liczy sobie 175 tysięcy mieszkańców. Jest położone nieco dalej od Chorzowa, więc żeby się tam dostać, podróżujemy z przesiadką. Jedziemy linią 11 na końcowy przystanek do Chebzia, a następnie przesiadamy się na 1. Możemy też pojechać przez Bytom, przesiadając się na Placu Sikorskiego na tramwaj 5. W Zabrzu kursują linie 1, 3, 4 i 5, a także 17 i 18, gdy wieczorem jadą do gliwickiej zajezdni.

 

Żeby dostać się na ulicę 3-go Maja, przesiadamy się w centrum miasta na linię 3. Mamy okazję zobaczyć zabytkową wieżę szpitalną, plac Wincentego Pstrowskiego oraz wiele zabytkowych budynków.

Plac Pstrowskiego

Ulica 3-go Maja

Szpitalna wieża ciśnień, jeden z symboli Zabrza

 

Jadąc linią 3 aż do pętli na Makoszowach, dojedziemy pod samą bramę kopalni Sośnica-Makoszowy. Znajduje się tam piękna, kilkumetrowa fontanna.

Fontanna ta jest prawdopodobnie urządzeniem chłodniczym na kopalni. Zimą także działa, nawet przy temperaturze minus 15 stopni... ;-)

 

Główną ulicą Zabrza jest ulica Wolności. Po niedawnym remoncie stała się wizytówką miasta. Wzdłuż ulicy zostały posadzone małe drzewka; zimą są ozdobione migoczącymi lampkami.

W charakterystycznym budynku z kopułką dawniej mieścił się Admiralspalast.

Ulica Wolności

Nocne drzewka