Ruda Śląska

Jest dużym miastem, liczącym ponad 140 tysięcy mieszkanców. Jest to miasto nietypowe, gdyż powstało w latach 50. z połączenia wielu odrębnych miejscowości. Poszczególne dzielnice są oddalone od siebie, często oddziela je las lub duże zakłady przemysłowe.

 

W rudzkiej dzielnicy Chebzie znajduje się duża pętla tramwajowa. Jest początkową stacją dla linii 1, 11, 17 i 18, przejeżdża też przez nią 9.

Na linii 1 można ostatnio spotkać zakupione z Austrii wagony typu E1, wyremontowane przez Zakład Usługowo Remontowy w Chorzowie Batorym.

 

W Chebziu znajduje się też park Paweł, do którego możemy dojechać 11 lub 17, a także 9. 

W sąsiedztwie parku znajduje się staw o uroczej nazwie Smrodlok ;-)

 

Jadąc 9 w kierunku Bytomia, wjeżdżamy do Goduli. W tej dzielnicy znajduje się Plac Niepodległości z zabytkową figurą Św. Jana Nepomucena.

 

Faktyczne centrum miasta stanowi dzielnica Nowy Bytom. Mieści się tam Rynek z Urzędem Miejskim, zabytkowa wieża ciśnień oraz odrestaurowane kamienice. Dojedziemy tam tramwajem linii 9.

Wieża ciśnień

Kamienica z zegarem słonecznym

Urząd Miejski

Rynek 

 

Linia 18 prowadzi wzdłuż ulicy Wolności, w dzielnicy Ruda. Na trasie możemy zwiedzić kolonie domów robotniczych z czerwonej cegły oraz Muzeum Miejskie. Z Chorzowa jedziemy 9, 11 lub 17 do Chebzia, i tam przesiadamy się na 18.

Zabytkowe osiedle robotnicze

Muzeum Miejskie

Ulica Wolności

Zabytkowa kapliczka