Sosnowiec

Jest głównym miastem Zagłębia Dąbrowskiego i liczy około 220 tysięcy mieszkańców. Żeby dostać się z Chorzowa do Sosnowca, musimy najpierw pojechać do Katowic. Jedziemy linią 6, 11, 19 lub 20 i na katowickim Rynku przesiadamy się na 15.

 

Pierwszym ciekawym miejscem na trasie jest zespół przyrodniczo-krajobrazowy Stawiki, na pograniczu Sosnowca i Katowic. Zamieszkuje tam wiele gatunków ptaków, a przy odrobinie szczęścia możemy spotkać stado łabędzi liczące aż 20 sztuk.

Wzdłuż ulicy 3-go Maja biegną tory tramwajowe, kolejowe oraz trasy wielu autobusów. Centrum Sosnowca jest więc ważnym węzłem komunikacyjnym. Zabudowa tej części miasta jest bardzo zróżnicowana; obok stylowych kamieniczek możemy znaleźć nowoczesne budynki ze szkła.

 

Ścisłe śródmieście stanowi przestrzeń handlowo-usługową, i w dużej części jest wyłączone z ruchu. Tramwaje wracające z bocznych dzielnic miasta, jadą wąską ulicą Małachowskiego.

 

Następnym punktem na trasie jest Park i Zamek Sielecki. Park jest położony wokół rzeki Czarnej Przemszy i stanowi doskonałe miejsce do spacerowania. W Zamku Sieleckim mieści się centrum kultury oraz galeria sztuki.

 

Naprzeciwko Parku Sieleckiego, po drugiej stronie torów kolejowych, znajduje się zabytkowy Pałac Dietla. Budynek obecnie przechodzi renowację.

 

Jadąc dajej linią 15, docieramy do dzielnicy Środula. Dzielnica składa się głównie z osiedli mieszkaniowych. Na jej terenie znajduje się też Park Środula ze sztucznym wyciągiem narciarskim. Górka mierzy około 40 metrów, z jej szczytu możemy podziwiać panoramę Sosnowca, Będzina, Katowic i Jaworzna.

Przy dobrej pogodzie możemy nawet dostrzec Beskidy.